Početna strana > Hronika > Višegodišnje čekanje pojedinih zakonskih predloga na skupštinsku proceduru
Hronika

Višegodišnje čekanje pojedinih zakonskih predloga na skupštinsku proceduru

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 17. januar 2011.

Pojedini zakonski predlozi više od dve godine u skupštinskoj proceduri. Na čekanju i završni računi za 2007. i 2008. godinu. Čekajući da dođu na dnevni red, mnogi predlozi prevaziđeni su ili su postali nepotrebni, jer je problem rešen novim zakonom.

Iako je kraj godine Skupštini doneo pobednički rezultat od gotovo 300 usvojenih zakona, u skupštinskoj proceduri trenutno je 51 zakonski predlog.

Izjave Slavice Đukić- Dejanović, Čedomira Jovanovića, Radeta Obradovića, Dragana Todorovića, Jorgovanke Tabaković i Nade Kolundžije

Međutim, polovina već nekoliko godina čeka u fioci, pored predloga opozicije čekaju i neki zakoni Vlade.Tako završne račune budžeta za 2007. i 2008. godinu, poslanici nikada nisu razmatrali.

Čekajući da dođu na dnevni red, mnogi predlozi, poput zakona o dečjem ombudsmanu prevaziđeni su ili su postali nepotrebni, jer je problem rešen novim zakonom.

Međutim, deputati će morati da unesu mnogo više prijateljskog ubeđivanja u razgovore sa predstavnicima Vlade, jer nemaju mogućnost da im zakone tek tako vrate.

"Skupština prosto nije usvojila dnevni red sa tim predlozima. Na neke čekamo mišljenje Vlade, kad Vlada nije predlagač, onda je dobro da imamo i stav Vlade kako bismo korektnije razmatrali određene tačke dnevnog reda", rekla je predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović.

"U svakom slučaju, nikako ne možemo mi sugerisati povlačenje, to može učiniti samoinicijativno predlagač", kaže Slavica Đukić-Dejanović.

Završni računi još na čekanju

Sa Vladom nikada nije dogovoreno ni da na dnevni red dođu završni računi budžeta za 2007. i 2008. godinu. Čak i opozicija ima oprečne stavove o tome da li treba razmatrati kako je potrošen novac.

"Ne vidim puno smisla u raspravi o završnim računima u kojoj ne mogu da učestvuju oni koji su za to odgovorni. Sada je to možda posao za tužilaštvo ili sudove, ali besmislena je rasprava o radu ministarstava koji seže godinama unazad, a da ne možemo da imamo sagovornika u Parlamentu", kaže lider LDP-a Čedomir Jovanović.

"Ja sam predlagao da se uvrste ti izveštaji, a vladajuća većina je to skidala sa dnevnog reda. Ne očekujem da će se naći na dnevnom redu i ako vladajuća većina ne odluči, o tome se neće raspravljati", kaže Rade Obradović iz Demokratske stranke Srbije.

U proceduri je i 16 zakonskih predloga opozicije o kojima se, najverovatnije, nikada neće raspravljati. To su predlozi izmena zakona o Vladi, ministarstvima, Narodnoj banci, PDV-u.

Marketing ili opstrukcija?

Potpredsednik Srpske radikalne stranke Dragan Todorović kaže da radikali neće ništa povlačiti iz procedure, a da je na Vladi da odluči da li će to raditi ili ne.

Jorgovanka Tabaković iz Srpske napredne stranke kaže da se o zakonima mora razgovarati u Parlamentu, a ne van njega.

"Način na koji se razgovara sa vlastima je takav da se ponudi poslaničkim grupama da glasaju za vaš predlog i da koristite poslovničke i ustavne mogućnosti da zakon koji ste uradili i uredili u skladu sa tim procedurama bude ponuđen upravo u Parlamentu, a ne u emisijama i na konferencijama za novinare", kaže Tabakovićeva.

Šefica poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija kaže da je reč o marketingu.

"Ako oni podnose zahteve, a pritom nisu još ni obezbedili da se nađu na dnevnom redu, onda je to marketing i treba njih pitati zašto to rade, a ne nas koji smatramo da su neki od tih zakona besmisleni", kaže Nada Kolundžija.

Čekajući na dnevni red, neki zakonski predlozi nadživeli su svoje predlagače, a pošto nacrte pokojnih poslanika nema ko da brani, biće povučeni iz procedure.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner